2007.11.16

Bot Wałęsa i crash test wagonu

Bylo tłoczno i gwarno jak zawsze. Jak zawsze pojawiła sie pizza (czy kiedyś sie znudzi?) i jak zawsze zniknęła szybciej niż zdążyłem się pofatygować do kuchni :) Obiecuję, że nastepnym razem będę pierwszy i zjem wszystko sam!

Z zapowiedzi dot. kolejnych edycji Auli – następna (13) Aula odbędzie się 6 grudnia w siedzibie TVN. Sala jaka została nam udostępniona nam pomieści 100 osób więc zapraszamy do ściągania znajomych królika. W programie (przewidujemy około 2h) pojawi się best of the best czyli najlepsze naszym zdaniem prezentacje jakie zostały wygłoszone podczas wszystkich dotychczasowych edycji Aula Polska! Informacje na temat programu imprezy oraz sposobów zapisów wkrótce.

Kuba Kozik (IWP) – wygłosił zaległą prezentację o wystawie IWP – proces projektowania wagonu kolejowego. Kuba pokazał jak fajnie i widowiskowo może wyglądać z pozoru zwykły proces przygotowania dokumentacji, brania wymiarów i uzgadniana wymogów technicznych z inżynierami (grrr). W mojej głupiej głowie pojawiło się pytanie czy w procesie projektowania pociągów pojawia się opcja “crash testów” – Kuba stwierdził, że dokładnie takie pytanie zadał inżynierowi dzień wcześniej i otrzymał odpowiedz, że “nie warto robić takich testów ponieważ oprócz samego pociągu uszkodzone zostałyby szyny, trakcja i okoliczne budynki”. Mam tylko nadzieje, ze chociaż panowie konstruktorzy z lotnictwa takie crash testy robią nie patrząc na to co mogą uszkodzić…

Drugim tematem jaki poruszył Kuba była kwestia konkursu “Imagine Cup” – Kuba szuka osób chętnych do wystartowanie w tegorocznej edycji w najbardziej prestiżowej kategorii “projektowanie oprogramowania“. Polacy świetnie radzą sobie w innych kategoriach, ale jakoś do tej pory nie mogą się poszczycić jakimś spektakularnym zwycięstwem akurat w tej.

Tomek Musiał z Money.pl opowiedział o nowym projekcie “Businessclick” czyli sieci sprzedaży reklam opartej o kontekst i to stargetowany na serwisy finansowe. Potencjał duży, partnerzy dopisali a ponieważ sam Money.pl ma cos okolo 1,98 mln UU miesięcznie wiec w Gemiusie tez wstydu nie będzie – trzymamy kciuki, konkurent “BizOna” jest wielce potrzebny rynkowi reklamy.

Michał Kłujszo i Maciek Durzewski z Gadu-Gadu opowiedzieli o Platformie BotAPI. Wygląda to ciekawie (Lech Walesa i Doda Elektroda maja swojego gg bota, wiedzieliście?) i na pewno jako liderzy rynku GG może sobie pozwolić na odchodzenie od “core biznesu” i szukanie kasy w innych niszach. Z mojej perspektywy jeśli infoboty się upowszechnia to staną się zmora osób pracujących za pomocą komunikatora gg – przecież takie wklejanie linków i prowadzenie pseudo dialogu jest idealne dla firm produkujących erotykę a wiec może być gorzej niż ze spamem mailowym.
Slajdy Michała i Maćka można znaleźć w serwisie Slideshare.

Krzysztof Kowalczyk za pomocą slajdów zreferował nam co się działo na Web2.0 Expo w Berlinie. Z jego slow wywnioskowałem, że a) Niemcy mu podpadli jako nacja b) Berlin pod katem organizacji imprezy tego typu sucks c) nie święci garnki lepiej i nasze imprezy (chociażby PTI Wisła) nie maja się czego wstydzić. Nawet takie tuzy jak O’Reilly nie dały rady utrzymać równego poziomu całej konferencji i według słów Krzyska po prostu nie było tam wiele ciekawych rzeczy, jeśli porównać to do ceny za wejście na konferencje. Czyli może kolejna tego typu impreza w Polsce? Kto wie – Tusk zapowiedział przecież cud…

Na koniec kto się nie pojawił: Eryk Orłowski z Komitywa.com oraz Tomek Soroka z Possible niestety nie wygłosili swoich referatów – szczególnie martwi mnie absencja Tomka bo to jest kolejny raz kiedy chłopaki się zapowiadają a potem nie pojawiają. Oj będziemy musieli wyciągnąć konsekwencje…