2007.09.27

Fotka.pl vs. Grono

Czwartek 27.09, godz.19.00 - Dziewiąte spotkanie w ramach Auli przebiegło bardzo sprawnie. Prawie jubileuszowe spotkanie został okraszone wizytą Rafała “Ragniego” Agnieszczaka, który wkroczył na salę akurat kiedy jego ukochana Fotka.pl była poddawana lekkiej krytyce z ust kolegi z Grono, który właśnie kończył swój występ…

Do rękoczynów o dziwo nie doszło, Rafał cierpliwie wysłuchał do końca, a potem jak zostałem przez niego poinformowany utarł nosa gronowcom wygrywając zakład o flaszkę wody ognistej (chodziło o oglądalność Twittera). Ogólnie w kuluarach często i gęsto padały stwierdzenia, że problem przedstawiony przez duet z Grono (wydajność serwerów pod katem katalogowania i wyświetlania b.dużej ilości plików graficznych) zalicza się do gatunku rozwiązywalnych ale trzeba mieć do tego: a) wiedza, b) doświadczeniem c) cierpliwością. Nie twierdzę, że wszystkie te składowe nie występują w szeregach programistów Grono. Twierdzę natomiast, że na sali były co najmniej dwie-trzy osoby, które takie problemy podobnej klasy rozwiązywały albo właśnie rozwiązują komercyjnie i można było wykorzystać spotkanie w celu pogadania z nimi.

Rzucam hinta for free – panowie z Grono, poszukajcie nieformalnych kontaktów z adminami z Allegro, właśnie kilka dni temu uporali się z problemami wyświetlę grafik w aukcjach (hint by Ida Rolek).

Co do innych prelegentów – ja opowiedziałem o starcie NaKanapie.pl jako serwisu kulturalnego i niszowego w naszym polskim Internecie (wiem, wiem słyszałem, że zjedzą nas Kozaczko-Pudelki). Nie jest źle, ale może być jeszcze lepiej nad czym nasz mały zespól uporczywie pracuje. W przyszłym roku obiecujemy kolejne części: muzykę i film, które to maja stać się dopełnieniem naszego serwisu.

Piotrek “wnet” Wrzosiński opowiedział o rozwoju Money.pl oraz zachęcił do korzystania z serwisu. Jeśli masz dobry pomysł i uważasz go za wartościowy dla serwisu finansowego – skontaktuj się z Piotrkiem.

Ostatnia osoba, która wystąpiła byl nasz dobry znajomy Tomek “Merlin” Kolinko. Tomek jak się dowiedzieliśmy od kilku lat pobiera nauki dotyczące zachowań i występów dla dużych grup osób, stad zapewne jego talenty aktorskie. Tomek jeśli nie wiecie jest osoba, która z dużym trudem można zakwalifikować do niszy “wynalazców” ponieważ jego metody działania oraz dokonania w tej dziedzinie jak dla mnie wymieszane są z umiejętnościami programistycznymi oraz komicznymi.

Tomek zaprezentował nam swój pomysł na Platforma Mobilnej Rozrywki w skrócie “Żuk”. Tomek pokroił realnego Żuka (samochód dostawczy w wersji chłodnia), podłączył MacBooka i zamierza zrobić z tego tandemu zabójcza bron na kosmitów. Projekt powstał w pewne 24 godziny weekendowe, Tomkowi nie udało się zamknąć całości prac w czasie dwóch dni, ale obiecuje, że samochód będzie niedługo gotów na obronę wszechświata. Tomek poleca pooglądać sobie taką stronkę, która zawiera wiele fajnych gadżetów jeśli ktoś chce podążyć drogą Tomka. Acha jesli chcecie być up-to-date to śledźcie poczynania Tomka i jego ekipy na blogu projektu

Dyskusje w kuluarach trwały długo, pizza jak zawsze była smaczna, a następnym razem będziemy obchodzili okrągłą rocznicę: 10-te spotkanie Auli Polskiej. Dziękuje i zapraszam w imieniu swoim jak i Krzyska Kowalczyka.