Aleksander Zioło

Ślązak urodzony w Knurowie, wchodził w dorosłość w Żorach, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył aplikację prokuratorską w Warszawie, od 2007 roku wpisany na listę radców prawnych. Innowator społeczny, lubi tworzyć scenariusze wydarzeń społecznych, uwielbia Salvadora Dali i Howarda Hughesa. Stara się korzystać z doświadczeń m.in. Jerzego Giedroycia,…

Ślązak urodzony w Knurowie, wchodził w dorosłość w Żorach, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ukończył aplikację prokuratorską w Warszawie, od 2007 roku wpisany na listę radców prawnych.

Innowator społeczny, lubi tworzyć scenariusze wydarzeń społecznych, uwielbia Salvadora Dali i Howarda Hughesa.

Stara się korzystać z doświadczeń m.in. Jerzego Giedroycia, Jakuba Karpińskiego, Adama Podgóreckiego, ks. Józefa Tischnera, Roberta Schumana. Ma nadzieję, że nie będzie musiał z Tomasza Morusa.

Ceni nieokiełznaną osobowość prof. Jadwigi Staniszkis, którą wybrał na jednego ze swoich mistrzów naukowych.

Obecnie pracuje nad projektem doktoratu z socjologii prawa pisanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kwaśniewskiego. Ceni sobie współpracę z prof. Anną Gizą–Poleszczuk.

Współzałożyciel i szef zespołu Warsztatów Analiz Socjologicznych (www.warsztaty.org), Współtwórca i pierwszy Przewodniczący Sekcji Kół Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, członek wielkiej loży hobbitów.

W 2004 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim wygłosił referat pod tytułem „Nowe Pokolenie? Nowa Polska? Nowa Europa?”.

Pracował m.in. jako doradca, konsultant. Na zaproszenie Prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dra Jana Szomburga brał udział wraz z zespołem ludzi ze środowiska warsztatów analiz w współtworzeniu idei projektu Kongres Obywatelski www.pfo.net.pl.

Uczestniczył wraz z zespołem udział w badaniach portalu społecznościowego www.przeznaczeni.pl

Współinicjował projekty internetowe: wybory we Francji (www.francjawybiera2007.blox.pl), wybory w Polsce (www.polskawybiera2007.blox.pl) i wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych (www.amerykawybiera.blogspot.com). Obecnie zbiera zespół do projektu „Europa Wybiera”.

Wraz z zespołem Warsztatów jako partner Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego bierze udział w projekcie Social Action 2012 — pomysłodawca i twórca watch–doga www.pilnujemyeuro2012.blogspot.com.

Współorganizator wraz z Sebastianem Meitzem i zespołem warsztatów projektu edukacyjnego www.konstytucja.info.

Nie pływa, nie tańczy, prowadzi nieaktywny tryb życia. Statysta w serialach (m. in. „M jak miłość”, „Klan”) i w filmach fabularnych (m. in. „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Wesele”).

Wypowiadał się m. in. w programach publicystycznych: „Co z tą Polską?” (Polast), „Debata” (TVP1), „Warto rozmawiać” (TVP2), „Miasto Kobiet” (TVN Style), „Kurier” (TVP3), „Tygodnik Polski” (TVP.Info).

Uczestniczył z ramienia Warsztatów Analiz Socjologicznych wraz z Anną Kuczyńską, Damianem Strzeszewskim, Magdaleną Fac i Andrzejem Kozickim w projekcie „System09”.

Kiedyś został przez Adama Małysza podwieziony na stopa. 😉 Niezłomny kibic sportowy.