2007.10.25

Slacking, trolling i sentymentalizm

25 października, odbyło się już 11 spotkanie z cyklu Aula, zorganizowane wspólnie z polskim oddziałem Internet Society (ISOC). Niezapowiedzianym hitem okazał się pokaz Żuka dokonany przed wejściem do budynku przez Tomka Kolinko. Część prezentacyjna, pod hasłem “X-lecie serwisu Slashdot”, była dłuższa i bardziej sentymentalna niż dotychczasowe spotkania i dała okazję do jedynego w swoim rodzaju zapoznania się z faktami z historii branży IT i Internetu…

Przed prezentacjami prof. Marek Hołyński z Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego podsumował krótko XXIII Jesienne Spotkania PTI oraz opowiedział o Izbie Rzeczoznawców PTI, zachęcając uczestników Auli do wykonywania (na zasadach komercyjnych) ekspertyz i opracowań dotyczących WWW dla Izby.

Prezentacje rozpoczął Jarek Kowalski (dyrektor generalny Novell Polska, członek Komisji Rewizyjnej ISOC Polska), który podsumował dotychczasowy rozwój technologii IT stawiające tezę, że za moment całość kontaktu użytkownika z IT odbywać się będzie przez przeglądarkę WWW, co w pewnym sensie stanowi powrót do kontaktów z komputerem mainframe przez terminal, czyli do początków informatyki.

Następnie Piotr “Vagla” Waglowski (były członek Zarządu ISOC Polska) spróbował się zmierzyć z moją prowokacyjnie postawioną mu tezą, że jego serwis jest polskim Slashdotem. Piotr opisał obszernie swoją prezentację, zamieścił nawet nagranie wideo – odsyłam więc zainteresowanych do prawo.vagla.pl. Myślę, że po wczorajszym spotkaniu wyraźnie rysuje się potrzeba nagrywania przynajmniej niektórych wystąpień – ma to swoje plusy i minusy (chociażby to, że przy nagrywaniu prelegent będzie ostrożniej formułował swoje wypowiedzi), ale otwieram niniejszym dyskusję :).

Kolejnym prelegentem był Janek “jwr” Rychter, który opowiedział o powstaniu serwisu SunSITE w ICM (niestety, Wojtek Sylwestrzak nie mógł przybyć na Aulę, ale przekazał pozdrowienia dla wszystkich uczestników). Dziś, w dobie szybkich łączy idea scentralizowanych serwerów z zasobami przestaje być tak ważna, ale w czasach, gdy Polska była podłączona do świata łączami 9600 bps lub 384 kbps SunSITE pełnił wyjątkowo ważną rolę. Dostarczał też rozrywki swoim adminom, co Janek pokazał na kilku rospaczliwych czasem mailach od użytkowników :).

Jako czwarty prelegent wystąpił Władek Majewski (członek Zarządu ISOC Polska) z niezwykle ciekawą prezentacją o historii polskiej informatyki, społeczności sieciowych (również w czasach przedinternetowych) i samego Slashdota. Okazało się, że wśród Aulowiczów jest całkiem sporo osób pamiętających pierwsze numery “Bajtka”, czasopismo “Komputer” czy sieć FidoNet. Takie prezentacje zdecydowanie trzeba nagrywać dla potomności, jak słusznie zauważył Vagla. Pomysł podchwycił Marek Hołyński – może uda się z tego zrobić cykl profesjonalnych nagrań o historii polskiej informatyki?

Tak jak napisałem we wstępie, przed samym spotkaniem Tomek Kolinko ustawił przed wejściem do biurowca swoją mobilną platformę do gier FPS -Żuk v.0.5 :):

którą natychmiast przetestowałem:

Tomek pęczniał z dumy:

Kolejna Aula odbędzie się 15 listopada, już potwierdzonych jest wstępnie 5 prezentacji:

Jakub Kozik – wygłosi zaległą prezentację o IWP i designie w ITTomek Musiał – opowie o http://www.businessclick.com/Eryk Orłowski – opowie o komitywa.comJanek Rychter – opowie o Amazon Web ServicesTomek Sikora (Possible) – opowie o technologii Mono

Znów zapowiada się ciekawe spotkanie, zaproszenie do potwierdzania obecności (może uda się już via Aulomat) roześlemy wkrótce.