2007.12.06

Szczęśliwa trzynastka

Trzynastka okazała się być dla nas szczęśliwa - ponad 4-godzinny maraton przebiegł sprawnie i, mamy nadzieję, ciekawie. Jedynie jeden z jedenastu prelegentów nie dotarł, z powodów zdrowotnych (pozdrawiamy Marcinie i życzymy zdrowia!). Na sali obecnych było ok.80-90 osób z zapisanych 120.

Aula była transmitowana na żywo przez Onet.tv i TransmisjeOnline – od poniedziałku w Onet dostępna będzie skrócona relacja. Mieliśmy też prezenty Mikołajkowe (książki i CD), które ufundowała księgarnia Merlin.pl, a które losowaliśmy w momentach przełączania laptopów.

Spotkanie otworzył pan Tomasz Berezowski, członek Zarządu i Dyrektor Departamentu Technologii TVN SA. Niestety ważne obowiązki zatrzymały Prezesa TVN, pana Piotra Waltera, dlatego straciliśmy być może jedyną szansę na obejrzenie na żywo skeczu “I’m a PC, I’m a Mac” w wykonaniu obu panów :).

Początek tego spotkania przypominał aulowy jubileusz Slashdota – najpierw Piotr “Vagla” Waglowski ponownie musiał zmierzyć się z prowokacyjną tezą Krzyśka, że jego serwis jest polskim Slashdotem. Następnie Janek “jwr” Rychter opowiedział o powstaniu serwisu SunSITE w ICM. Hitem były przykłady maili, jakie administratorzy SunSITE dostawali od często zrozpaczonych i zdesperowanych użytkowników :). Opowiadanie o Amazon Web Services Janek postanowił zostawić na styczeń.

Tomek Kolinko przypomniał nam o wspaniałych chwilach spędzonych z jego robotami i żukową platformą do gier na minionych Aulach – kto nie grał w Alien Żuka musi koniecznie skontaktować się z Tomkiem i nadrobić braki :)! A w styczniu Tomek będzie miał dla nas kolejną ciekawą prelekcję – o QR Codes.

Mini-warsztat z kontaktów z prasą (czyli jak wypromować swój serwis dla opornych 😉 ) przygotował Maciek Budzich. Maciek dzień przed Aulą napisał o nas w MetroBlox!

Ostatnią prezentację pierwszego bloku wygłosił Piotrek Szewczuk (Novell, Dragonia), który zaprezentował nowy produkt Teaming and Conferencing, wprowadzający rozwiązania świata Web2.0 (wiki, blogi) do świata korporacyjnego.

Przed przerwą Alek Wasiukiewicz (Nokia Emerging Business Units) zdążył pokazać stronę konkursu Nokii Mobile Rules! – mamy nadzieję, że ktoś z Auli wystartuje. Nagroda to nie tylko pieniądze, ale możliwość przeinstalowania swojej aplikacji na smartphone’ach Nokii!

Po przerwie Krzysiek Urbański (chyba zadowolony z wygranej wcześniej płyty) przypomniał o non-profitowym przedsięwzięciu – WolneLektury.pl i potrzebie pomocnych rąk edytorów, redaktorów, korektorów w uwiecznianiu naszego dziedzictwa literackiego w sieci.

Michał Berezowski pokazał jak można przygotować i przeprowadzić badania fokusowe w świecie Second Life, a przy okazji udowodnił jak wiele jeszcze brakuje koncepcjom sieciowych światów wirtualnych, by stały się konkurencyjne dla kolektywnie rechoczących zgromadzeń w realu.

Następny prelegent, Staszek Małolepszy, osnuł nas sentymentalną nicią wspomnień z zamglonego, jak w sennym marzeniu Paryża (gratulujemy francuskiej narzeczonej, która oglądała transmisję. Dobrze, że nie rozumiała chata 😉 ). Utuleni w ciepłym, bezpiecznym kokonie introwertycznych wyznań nie zauważyliśmy, że czas prelekcji uległ skróceniu tak bardzo, że właściwej prezentacji nt. użyteczności serwisów z punktu widzenia twórców przeglądarki i przyszłości Firefoxa Staszek musiał dokonać w dwie pozostałe minuty.

Pozostały dwie prezentacje – I W TYM MOMENCIE WJECHAŁA PIZZA!

Pod presją rozchodzących się po TVN-ie zapachów i nagłego poruszenia sali, Kamil Dmowski opowiedział w sposób niezwykle zwięzły, konkretny i rzeczowy o kampaniach e-marketingowych dla Amnesty i Perfecta, a następnie zakończył mieszcząc się w czasie, co pozwoliło mu zyskać miano najsympatyczniejszego uczestnika Auli.

Zbyszek Braniecki świadomy ciśnienia postanowił przełożyć swoje wystąpienie na “po pizzy”, wobec czego obecni zajęli się konsumpcją. Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów po przerwie ilość obecnych gwałtownie spadła do ok. 40 (czyli tyle ile na zwykłej Auli).

Po skonsumowaniu 40 dużych pizz(?) Zbyszek opowiedział o doświadczeniach amerykańskich innowacyjnych start-upów. Po pierwsze, osoby naprawdę kreatywne wymagają specjalnego traktowania, z reguły często zmieniają pracę – trzeba to rozumieć i być na to przygotowanym, że ciężko będzie nam zatrzymać tych najbardziej pomysłowych. Po drugie, należy zadbać o upowszechnienie naszych pomysłów i poznanie możliwie wielu inwestorów – tak jak im tak i nam tylko jedna na dziesięć inwestycji przyniesie zyski. Dobrym pomysłem jest promocja idei przez chwytliwe cytaty z wypowiedzi prasowych lub książek. Zbyszek zakończył wystąpienie uświadomieniem słuchaczom, że nie należy obawiać się zatrudniania osób młodych, nawet w wieku 16-18 lat, bo to oni mogą być sprawcami naszego sukcesu!

Na czacie TransmisjiOnline pojawiło się dwadzieścia kilka osób, z Onet.tv korzystało dwadzieścia osób. Szacując, że połowa z powyższych osób siedziała z nami na sali, a po pizzy połowa w ogóle obecnych wyszła, można wnioskować, że jednak tym co przyciąga Was na spotkania jest kuluarowa pizza, co w przyszłości postaramy się uwzględnić, być może przez urozmaicenie kuchni ;).

Dobrym pomysłem było wykorzystanie nagród do przykucia uwagi publiczności podczas zmian laptopów – stosowaliśmy różne algorytmy losowania (nie podejmując jednak wyzwania rzucania książkami w publiczność. Michał Faber został nagrodzony książką swojego autorstwa (Michela Fabera), Piotrek Wrzosiński i Wojtek Chojnacki dostali (zdalnie) nagrodę pocieszenia za zatrzaśnięcie kluczyków w aucie podczas drogi na Aulę (podobno już na parkingu przy budynku TVN…). Prosimy o kontakt zwycięzcę z chata (nick Abriel) – jeżeli nie zgłosisz się do kolejnej Auli nagrodę rozlosujemy ponownie…

Pozdrawiamy i zapraszamy 10 stycznia na Aulę nr 14.

ps. dziękujemy Michałowi Małyszko za zdjęcia – jeżeli ktoś z Was ma inne dobre zdjęcia to poprosimy o link do odpowiedniej galerii online.