2008.02.07

Cuda demosceny i facebookowe widgety

Deszcz, korki i generalnie niskie ciśnienie spowodowały, że część uczestników Auli przybywała z dużym spóźnieniem na kolejne spotkanie do siedziby Novella.

Deszcz, korki i generalnie niskie ciśnienie spowodowały, że część uczestników Auli przybywała z dużym spóźnieniem na kolejne spotkanie do siedziby Novella…

Panel prelekcji rozpoczęła Ewa Stępień z New Europe Events opowiadając o zbliżającej się konferencji TMT.Ventures’08 (termin: 27 luty w Warszawie). Ewa zaprezentowała historię dotychczasowych spotkań, tematykę najbliższej konferencji oraz gości specjalnych w tym Reshma Sohoni, która wystąpi również na specjalnej edycji Auli 26 lutego. Obecny na sali Michał Faber symbolicznie przekazał Ewie prowadzenie Innowatorium co być może spowoduje cykliczne pojawianie się tych spotkań.

Na prośbę Ewy zamieszczamy ogłoszenie o TMT.Ventures’08 w atrakcyjnej dla oka formie:

 

Kolejną osobą był Robert Drózd z Webaudit, który zmotywowany przez Krzyśka Kowalczyka ledwo zdążył z przybciem na Aulę. Robert opowiadał o tym “Dokąd zmierza mobilny internet – o dostępności stron WWW dla urządzeń mobilnych”. Wykład ciekawy bazujący na doświadczeniu Roberta z usability oraz accessibility. Zła wiadomość dla osób które oczekują łatwej nawigacji na małych wyświetlaczach komórek – strony WWW trzeba budować zupełnie inaczej i nie da się ich przekładać automatycznie 1:1.

Przemek “Blueshade” Idzkiewicz bardziej pokazał niż opowiedział o statusie polskiej (i nie tylko) demosceny. Zaprawdę parę lat w przód i wszyscy z zachwytem patrzyli na 256 bajtowe prezentacje (i to jakie!) nie wierząc, że takie cudo można zmieścić w tak małej ilości bajtów (to tyle ile waży jeden SMS!). MS nas rozpieścił pod kątem wielkości pamięci potrzebnej (kiedyś i na 16MB chodziło wszystko) do uruchomienia OS – teraz 2GB dla Visty są (smutnym) standardem. Przemek zapuścił kilka dem w czasie części “pizzowej” i doprawdy obraz + muzyka (techniawka) dawały niezły efekt w ciemnej salce 🙂

Jako przedostatni był Darek Leonarski z Novell Polska przedstawił zalety wirtualizacji na podstawie zestawionego całego specjalnie na tę okazję tria komputerów. Wrażenie zrobiło dynamiczne zwiększanie i zmniejszanie pamięci dla serwerów zarządzanych przez Xen, który to mechanizm jest częścią Novellowego SUSE Linux Enetrprise Servera.

Na koniec Zbyszek Łukasiak opowiedział o tym, jak się tworzy aplikacje (widgety) Facebook’owe. Szkoda, że większość była czysto teoretyczna i to co można było przedstawić jako przykład nie za bardzo chyba rzuciło widzów na kolana. Ja czuję niedosyt i na pewno poproszę jeszcze Zbyszka o przygotowania kolejnej wersji “how to make a widget” z większą ilością przykładów (im więcej tym lepiej).

Artur Kurasiński

Na samym końcu części prezentacyjnej gościliśmy Macieja Marczyńskiego z Irydi.pl, który jest twórcą polskiego odtwarzacza multimedialnego Booster – Maciek wystąpi na Auli z prezentacją 13 marca, a tymczasem polecamy lekturę artykułu w Polska Times oraz wpisu na blogu Piotrka Wrzosińskiego.

Ponadto jak zwykle towarzyszyła nam wspaniała panorama centrum Warszawy za oknem, na poniższym zdjęcie z cieniem Zbyszka…

…który to Zbyszek poprosił nas o zamieszczenie ogłoszenia:
Parę szczegółów dla tych których zainteresowała moja oferta współpracy
przy pisaniu aplikacji na Facebooka. Wygląda na to, że rynek aplikacji
Facebookowych jest duży – więc chyba warto w to wejść.

Szukam współpracownika znającego dobrze PHP, mającego trochę doświadczenia
z Test Driver Development, używaniem svn (a może git?), no i idealnie byłoby
jakby ten ktoś znał framework Zen (bo klient sobie tego zażyczył), dodatkowo
niezbędny będzie biegły angielski.

Na początek nie mogę obiecać wysokich stawek, ja sam traktuję to jako
eksperyment, ale jeśliby to wypaliło to się umówiłem na renegocjację
warunków z klientem i wtedy je na pewno podwyższymy.

Chętnie również powymieniałbym się doświadczeniami z kimś kto by się
zdecydował na samodzielne szukanie zleceń (jest ich sporo na
http://forum.developers.facebook.coś/viewforum.pap?id=11)

Kontakt: zzbbyy@gmail.com