2008.11.06

Druga KreoAula

W czwartek 6 listopada odbyło się drugie spotkanie z cyklu KreoAula, jednej z subinicjatyw prowadzonych przez Aula Polska. Na sali pojawiło się ponad 80 osób, które przez ponad 2 godziny słuchały praktyków opowiadających o swoich doświadczeniach i przemyśleniach dotyczących typografii…

Robert Chwałowski bardzo ciekawie i użyciem dużej ilości fachowych słów (punca, hinting, degeneracja szeryfów, żeby wymienić zapamiętane) opisywał ewolucję druku od czasów Guttenberga do ery wyświetlania czcionek na ekranach urządzeń takich jak ekrany LCD, komórki, przenośne urządzenia do czytania itd. Robert uświadamiał i pokazywał wyzwania stojące przed twórcami kolejnych urządzeń (np. e-książek) związane z czcionkami ich wyświetlaniem na różnych urządzeniach.

Łukasz Dziedzic zaczął od dylematów niemalże filozoficznych aby skończyć swój występ pokazując drogę przebytą podczas prac nad nowym logo i czcionką korporacyjną Empiku. Łukasz pokazując kolejne etapy projektu odsłaniał kulisy pracy nad takim złożonym zadaniem (tablica złożona z 683 znaków!) oraz dlaczego ostatecznie wybrano ten, a nie inny font.

Paweł Tkaczyk mówił obrazując przykładami, jak można zepsuć projekt graficzny, jeśli ten nie będzie współgrał od samego początku z zastosowaną w nim typografią. Przykłady pokazywane przez Pawła były śmieszne i czasem groteskowe (znicz nagrobny wygrywający melodię zespołu Ich Troje “Wstań! Powiedz Nie Jestem Sam”). Paweł zachęcał do kreatywnego traktowania fontów w projekcie i namawiał do twórczych poszukiwań i wychodzenia poza utarte schematy.

publika zasłuchana i oczarowana 🙂

A na koniec tradycyjnie rostrzygnięta została bitwa graficzna między dwoma grafikami (w tej roli wystąpili Darek Zieliński i Maciej Janas, którym bardzo serdecznie dziękujemy) toczona pod zadany na początku spotkania temat “Czarny scenariusz” (chodziło o spadki na giełdach, a nie wybory w USA). Niewielką przewagą głosów zwyciężyła praca Maćka, który tradycyjnie nagrodę w postaci butelki whiskey, jako wspomagacza talentów wszelakich, podzielił później z Darkiem.

Praca Darka:

 

Praca Maćka:

 

Prelegentom i obecnym na drugiej KreoAuli serdecznie dziękujemy, na tych którzy się zapisali, a nie przybyli rzucamy pomniejszą klątwę, a resztę osób zapraszamy na kolejną imprezę w bliskiej przyszłości.