2008.05.15

Pierwsza TechAula

Pierwsza TechAula zdominowana została przez Rails.

Najpierw Jarek Rzeszótko opowiedział o Ruby on Rails, zaczynając od krótkiego pokazania czym jest Ruby i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę, potem zaś pokazując jak szybko i bez wysiłku można tworzyć aplikacje używając Rails. Duże wrażenie zrobiły demonstracje na żywo (nie wszystkie udane, ale jak wiadomo złośliwość rzeczy martwych jest legendarna).

Potem Michał Kłujszo pokazał Grails, czyli odpowiednik Rails dla języka Groovy. Ciekawe rozwiązanie, bazujące na maszynie wirtualnej Javy, imponowało między innymi dorosłym odwzorowaniem obiektowo-relacyjnym (GORM).

Budujące było to, że dyskusja o tworzeniu aplikacji WWW przeniosła się z poziomu „HTML, wstawki, szablony i wklejony w to SQL” na poziom „Model, Widok, Kontroler”. Dyskutowane były zalety odwzorowań obiektów na relacje i automatyczne budowanie widoków (rusztowania, czyli scaffolding). Taki poziom dyskusji cieszy, bo oznacza to, że wkrótce możemy liczyć na znacznie lepsze aplikacje WWW, odchodzące od płaskiego modelu stron będących ekstraktem z bazy danych.

Temat frameworków do budowania aplikacji WWW na pewno na TechAuli zagości jeszcze nie raz, jako niezmiernie istotny dla startupów. W najbliższym czasie (kolejna TechAula będzie 26 czerwca 2008) przewidujemy między innymi prezentację Django. Zapraszamy!